جستجو :
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَن صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ آذر

 
 • درس اخلاق؛ فضیلت‌های فراموش شده، جلسۀ اوّل؛ دین‌داری
 • پيام در پی درگذشت مرحوم حجةالاسلام و المسلمین آقای دکتر جواد اژه‌ای«رحمة‌الله‌علیه» - 25/8/1399
 • انتشار بیانات در آستانۀ ولادت با سعادت پیامبر اکرم«صلّی‌الله‌علیه و آله»
 • انتشار بیانات در آستانۀ سالروز ولادت پربرکت امام صادق«سلام‌الله‌علیه»
 • بازنشر درس اخلاق؛ نقش حضرت زينب«سلام‌الله‌علیها» در احیای تشیّع - جلسۀ دوم
 • تماس تلفنی معاون اوّل رئیس جمهوری، آقای دکتر جهانگیری1399/7/12
 • بازنشر درس اخلاق؛ نقش حضرت زينب«سلام‌الله‌علیها» در احیای تشیّع - جلسۀ اول
 • اطلاعیّۀ شروع درس خـارج‌فقـه - 29/6/1399
 • پیام به مناسبت رحلت حضرت آیت‌الله آقای حاج شیخ یوسف صانعی«رضوان‌الله‌تعالی‌علیه» - 22/6/1399

 • -->

  تازه هاي پايگاه
  درس اخلاق؛ فضیلت‌های فراموش شده، جلسۀ اوّل؛ دین‌داری
  خلاصه

  درس اخلاق؛ عفضیلت‌های فراموش شده، جلسۀ اوّل؛ دین‌داریبحث جلسات اخلاق، از این جلسه، دربارۀ یک امر مهمی است و آن صحبت کردن در مورد «فضائل فراموش شده» است. فضائلی که باید برای انسان سعادت دنیا و آخرتش داشته باشد، فراموش شده است و این فضائل فراموش شده در جامعه زیاد است، از جملۀ فضائل فراموش شده، صداقت، امانت‌داری، ادب، عفو، انصاف و خیرخواهی است. ضدّ این فضائل فراموش شده یک رذالت‌هایی است که در جامعه فراگیر شده است، مانند دروغ، حیله، نیرنگ، ریا، تملّق، دورویی و بدخواهی برای دیگران. این رذالت‌ها عامل سقوط انسان است و برای اینکه نسل جوان را بدبخت کند کافی است؛ لذا امیدوارم بتوانم هر جلسه یکی از این فضائل فراموش شده را به‌طور فشرده صحبت کنم و رذائلی که ضد این فضیلت است و در جامعه زیاد شده است را تذکر بدهم. قبل از ورود به مبحث فضائل اخلاقی، بحث این جلسه راجع به فضیلت «دین» است. دین از نظر عمل، یک فضیلت فراموش شده است. درحالی که دین می­تواند مردم را به سعادت برساند و هیچ چیزی غیر از آن نمی‌تواند آنان را کنترل کند. انسان یک نیروی کنترل‌کننده می‌خواهد و الاّ نفس اماره، شیطان درون و شیطان برون او را می‌برد.

  ادامه...

  انتشار بیانات در آستانۀ ولادت با سعادت پیامبر اکرم«صلّی‌الله‌علیه و آله وسلّم»
  خلاصه

  بازنشر بیانات در آستانۀ ولادت با سعادت پیامبر اکرم«صلّی‌الله‌علیه و آله وسلّم»اگر در یک حوض آلوده به تمام معنا و پر از میکروب که رنگ آن تغییر کرده است، یک استکان آب ریخته شود، فوراً رنگ آب حوض را به خود می‌گیرد. حال اگر آب آن استکان رنگ محیط را نگیرد، بلکه آب حوض را به رنگ خود درآورد، این معجزه و خرق عادت است. پیغمبر اکرم«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» این‌گونه بود. محیط آلوده نتوانست ایشان را به رنگ خود درآورد، بلکه پیغمبر اکرم توانست محیط آلوده را به رنگ خودش درآورد. این معجزه است و گفتم که همه اقرار دارند. مسلمان‌ها از شیعه و سنی، حتی غیر مسلمان‌هایی که دربارۀ اسلام کتاب نوشته‌اند اقرار دارند که پیغمبر اکرم«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» در میان این مردم عادی و رذل به تمام معنا، یک انسان کامل بود. از نظر عدالت، امانت‌داری، عفت، عصمت و شجاعت، در حدّ اعلا و بالاخره یک انسان کامل بود. پیغمبر اکرم«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم» قبل از آنکه مبعوث به رسالت شوند، غار حرا را مسکن قرار داده و در آنجا مشغول راز و نیاز با خدا بودند و سر و کار با عالم ملکوت داشتند.

  ادامه...

  انتشار بیانات در آستانۀ سالروز ولادت پربرکت امام صادق«سلام‌الله‌علیه»
  خلاصه

  با قدرت گرفتن بنی‌امیّه، کم کم خلافت پیامبر«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» مبدّل به سلطنت شد و اسلام رو به نابودی می‌رفت.  امام حسین«سلام‌الله‌علیه» قیام کردند و شهادت ایشان شجرۀ طیّبۀ قرآن که رو به زوال بود را زنده کرد. اما این اسلام زنده، نیاز به فرهنگ داشت. امام صادق«سلام‌الله‌علیه» اسلام را فرهنگ دار کردند. بیشتر روایات ارزشمند کتب روایی نظیر «وسائل‌الشّیعه» و «بحارالأنوار» از امام صادق«سلام‌الله‌علیه» است. البته پایه گذار آن امام باقر«سلام‌الله‌علیه» بوده‌اند. فرصتی برای امام صادق«سلام‌الله‌علیه» جلو آمد و مختلف هم بود. شاید بر روی هم ده سال نمی‌شود. برای اینکه خیلی اوقات درس ایشان را جداً تعطیل می‌کردند. بعضی اوقات خود ایشان محصور بودند و بعضی اوقات رفت و آمد با ایشان را ممنوع می‌کردند. با این حال، در بعضی زمان‌ها سیاست حکومت اقتضاء می‌کرد که به امام صادق«سلام‌الله‌علیه» کاری نداشته باشند. همین که جوان‌ها و طلبه‌ها متوجه این فرصت می‌شدند، از بلاد مختلف جمع می‌شدند و از درس امام«سلام‌الله‌علیه» استفاده می‌کردند. بعضی اوقات هزار نفر از کوفه و بصره و شام و غیره می‌آمدند و درس شروع می‌شد.

  ادامه...

  بازنشر درس اخلاق؛ بیانات معظّم‌له در آستانۀ بیست و هشتم صفر
  خلاصه

  علي‌رغم اعتقاد و شعار که به خوبي بين شيعيان رواج دارد، امّا متأسّفانه آن‌چنان که شايسته است، متابعت وجود ندارد و در عمل به دستورات حضرات معصومين«سلام‌الله‌علیهم» کوتاهي مي‌شود. شيعۀ حقيقي کسي است که از نظر عقیده، ولایت داشته باشد، از نظر زبان و شعار، ولایت داشته باشد و از نظر عمل، بهترين متابعت‌ها را از سيرۀ اهل‌بیت«سلام‌الله‌علیهم» داشته باشد. در سيرۀ امام حسن مجتبي«سلام‌الله‌علیه» مي‌خوانيم: موقع نماز، رنگ چهرۀ  ايشان تغییر می‌کرد. پس از وضو و تطهير، بهترین لباس‌ها را می‌پوشیدند و به مسجد می‌آمدند، در حالی که بدنشان از خوف خدا لرزه داشت، با جملۀ «إِلَهِي ضَيْفُكَ‏ بِبَابِكَ‏ يَا مُحْسِنُ قَدْ أَتَاكَ الْمُسِي‏ءُ فَتَجَاوَزْ عَنْ قَبِيحِ مَا عِنْدِي بِجَمِيلِ مَا عِنْدَكَ يَا كَرِيم‏» وارد مسجد و مشغول نماز مي‌شدند. قانون مواسات امام دوّم در زندگي، چنين بود که همه ساله، چندین بار اموالشان را بين خود و فقراء و ضعفاء تقسيم مي‌کردند و هرچه مي‌توانستند به مردم خدمت مي‌کردند و به آن توصيه مي‌فرمودند. حال چگونه مي‌توانيم ادّعا کنيم پيرو چنين امامي هستيم، در حالي‌که از سيرۀ او غافل و دوريم؟!  

  ادامه...

  بازنشر درس اخلاق؛ نقش حضرت زينب«سلام‌الله‌علیها» در احیای تشیّع - جلسۀ دوم
  خلاصه

  بازنشر درس اخلاق؛ نقش حضرت زينب«سلام‌الله‌علیها» در احیای تشیّع - جلسۀ دوممرتبۀ سوّم یا والاترين مرتبه از مراتب شجاعت، آن است که انسان در جزر و مدّ روزگار خودش را نبازد و در رويارويي با پيروزي‌هاي بزرگ يا هنگام رخ دادن مصيبت و بلا و در مواجهه با بحران، شخصيّت خود را حفظ کند و صبر و استقامت داشته باشد. حضرت زینب«سلام‌الله‌علیها» از مرتبۀ سوّم شجاعت نیز به خوبی برخوردار بود. به خصوص در دورۀ اسارت که برای ایشان یک دریای پر تلاطم و موّاج بود، به اعتراف دوست و دشمن، از عهدۀ وظیفه و مسئوليت خود برآمد و هجوم مصائب و بلایا او را منزوی و منفعل نکرد. مثلاً در شام عاشورا پس از ديدن داغ شش برادر و دو فرزند و تحمّل مصائب فراوان، وظیفۀ حضرت زینب«سلام‌الله‌علیها» آن بود که گریه نکند و با صلابت و استواری، زنان و کودکان را که در بيابان متفرّق شده بودند، جمع کرده، از آنان محافظت نمايد. ايشان در آن شرایط سخت و حتی با مشاهدۀ صحنه‌اي که در آن دوتن از بچّه‌ها دست به گردن يکديگر، از فرط تشنگي از دنيا رفته بودند، مانند يک شيرمرد به خوبي ایفای نقش کرد. خطبه‌های حضرت زینب«سلام‌الله‌علیها» و سخنرانی افشاگرانۀ ایشان در کوفه و شام، در حالی که چند روزی از عاشورا نمی‌گذشت، ناشی از استقامت و استواری آن حضرت بود.

  ادامه...

  <قبلي                                                                                                           بعدي>
  احکام
  اخلاق
  اعتقادات
  اسرار حج
  مناسک حج
  صوت
  فيلم
  عکس

  هر گونه استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.
  دفتر مرجع عاليقدر حضرت آية الله العظمى مظاهری «مدّظلّه‌العالی»
  آدرس دفتر اصفهان: خيابان عبد الرزاق – کوی شهيد بنی لوحی - کد پستی : 99581 - 81486
  تلفن : 34494691 -031          نمابر: 34494695 -031
  آدرس دفتر قم :خیابان شهدا(صفائیه)- کوی ممتاز- کوچۀ شماره 1(لسانی)- انتهای بن‌بست- پلاک 41
  تلفن 37743595-025 کدپستی 3715617365