جستجو :
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَن صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
امروز: ۱۳۹۵ دوشنبه ۲ اسفند

 
 • صوت اخلاق: معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ نوزدهم» - 1395/11/21
 • تأکید معظّم‌له بر شرکت گستردۀ مردم در راهپیمایی 22 بهمن ماه - 20/11/1395
 • درس اخلاق معظّم‌له با موضوع معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ نوزدهم»-1395/11/21
 • درس اخلاق معظّم‌له با موضوع معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ هجدهم»-1395/11/14
 • صوت اخلاق: معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ هجدهم» - 1395/11/14
 • پیام به اختتامیۀ نهمین دورۀ مـسـابـقات قرآن کـریـم - 14/11/1395
 • درس اخلاق معظّم‌له با موضوع معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ هفدهم»-1395/11/7
 • صوت اخلاق: معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ هفدهم» - 1395/11/7
 • درس اخلاق معظّم‌له با موضوع معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ شانزدهم»-1395/10/30

 •  

  ايميل

  نام:

  عنوان:

  موضوع:

  متن:

  ايميل:
  تازه هاي پايگاه
  درس اخلاق معظّم‌له با موضوع معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ بیستم»-1395/11/28
  خلاصه

  درس اخلاق معظّم‌له با موضوع معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ بیستم»-1395/11/8

  بحث بعد راجع به اصول دين قرآن، يعنی اعتقادات است. بايد اعتقادات ما عالی و بالا باشد و در سرحد اجتهاد باشد و هفتۀ گذشته فهميديم که استدلال‌های قرآن برای اصول دين، خيلی رسا و همه فهم، امّا پرمحتواست. از نظر اثبات وجود خدا، از نظر وحدانيت با مراتبش و از نظر صفات فضائل،‌ از نظر نبوت، از نظر قرآن، از نظر امامت و از نظرمعاد، قرآن خيلی خوب و رسا بحث کرده است؛ و ما بايد از نظر عمل به اصول دين و اعتقاد به اصول دين، از قرآن برداشت داشته باشيم. اگر به ما بگويند به چه دليل معاد جسمانی هست؟ فوراً‌ آيه‌ای نشان دهيم. اگر به ما بگويند به چه دليل اميرالمؤمنين خليفۀ اوّل و برتر از همه است و اهل‌بيت«سلام‌الله‌عليهم» امامان ما هستند؟ فوراً‌ بايد از قرآن نشان دهيم و بالاخره بايد در اعتقادات مجتهد باشيم. از نظر قرآن و عمل به قرآن.

  ادامه...

  درس اخلاق معظّم‌له با موضوع معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ نوزدهم»-1395/11/21
  خلاصه

  درس اخلاق معظّم‌له با موضوع معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ نوزدهم»-1395/11/21

  بحث ششم ما دربارۀ انس با قرآن بود و راجع به انس با قرآن، يکی راجع به خواندن قرآن و مراتبش صحبت کردم. يکی هم راجع به دقت در قرآن و تفسير قرآن و برداشت از قرآن مختصر صحبت کردم.

  بحث امشب که مهم‌تر از آن دو بحث است، بحث عمل به قرآن است. قرآن کتاب عمل است. آمده است به واسطۀ عمل، آدم بسازد. قرآن اين آيۀ شريفه که در سورۀ جمعه است، تکرار کرده است: «هُوَ الَّذي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولاً مِنْهُمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آياتِهِ وَ يُزَكِّيهِمْ وَ يُعَلِّمُهُمُ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ إِنْ كانُوا مِنْ قَبْلُ لَفي‏ ضَلالٍ مُبينٍ»؛ خدا مبعوث کرده است رسولش را و برای او قرآن نازل کرده است،‌ برای اينکه اين انسان را بپروراند از نظر علم و عمل. يعنی قرآن يک کتاب آموزشی و پرورشی است. پيغمبر اکرم«صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» يک معلم آموزشی و پرورشی است. قرآن شريف در همه جا وقتی می‌خواهد يک انسان سعادتمند را معرفی کند،‌ می‌فرمايد: «الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ»؛ کسی که  ايمان دارد و عمل شايسته هم دارد.

  ادامه...

  تأکید معظّم‌له بر شرکت گستردۀ مردم در راهپیمایی 22 بهمن ماه - 20/11/1395
  خلاصه

  تأکید معظّم‌له بر شرکت گستردۀ مردم در راهپیمایی 22 بهمن ماه - 20/11/1395مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری صبح امروز در پایان درس خارج فقه خود، 22 بهمن را یوم الله و از شعارهای نظام مقدّس جمهوری اسلامی خواندند و با تأکید بر ضرورت شرکت در راهپیمایی روز 22 بهمن، خاطرنشان کردند: یوم الله 22 بهمن مربوط به اصل انقلاب اسلامی و مربوط به همۀ افراد، گروه‌ها و جناح‌های انقلابی است و به جناح یا اشخاص خاصّی اختصاص ندارد.

  ایشان در این زمینه ادامه دادند: همۀ کسانی که به اهداف بزرگ انقلاب، یعنی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی اعتقاد دارند، به راهپیمایی روز 22 بهمن اهمیّت می‌دهند و لازم است همه علاوه بر شرکت، برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم 22 بهمن تبلیغ کنند.

  حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری در ادامۀ بیانات خود، با اشاره به مواضع اخیر و سخنان سخیف و بی‌اساس دولتمردان آمریکا، این اقدامات را نشانۀ بی‌خردی و دوری از عقلانیّت توصیف کرده و خاطرنشان کردند: به تجربه اثبات شده است که این‌گونه مواضع خصمانه موجب خواهد شد که مردم فهیم ایران با حضور گسترده‌ و مؤثرتر خود، پاسخ محکمی به یاوه‌گویی‌های استکبار جهانی بدهند.

  درس اخلاق معظّم‌له با موضوع معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ هجدهم»-1395/11/14
  خلاصه

  درس اخلاق معظّم‌له با موضوع معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ هجدهم»-1395/11/14

  تقاضا دارم از شما که اگر دنيا می‌خواهيد تا می‌توانيد قرآن بخوانيد. قرآن بالاترين توسل‌هاست. بعضی اوقات خرافت‌هايی در ميان بعضی از مردم است. گرفتار می‌شود و می‌گويد برايم جادو کرده‌اند و به دنبال جادوگر می‌رود و خرافت‌های عجيب و غريب دارد. قرآن می‌گويد به دنبال اينها نرو، بلکه به دنبال قرآن برو: «إذَا التَبَسَت عَلَيكُمُ الفِتَنُ كَقِطَعِ اللَّيلِ المُظلِمِ فعَلَيكُم بِالقُرآنِ فَإنَّهُ شافِعٌ مُشفَّعٌ وَماحِلٌ مُصَدَّقٌ»؛ لذا به دنبال جادو رفتن و به دنبال ربا دادن و دنبال العياذبالله به دست آوردن مال حرام، گرفتاری روی گرفتاری می‌آورد. اينها گرفتاری را رفع نمی‌کند، بلکه آنچه گرفتاری را رفع می‌کند «فعَلَيكُم بِالقُرآنِ فَإنَّهُ شافِعٌ مُشفَّعٌ وَماحِلٌ مُصَدَّقٌ» است. بهشت تو از همين جا شروع می‌شود، اگر سروکار جدی با قرآن داشته باشيد. گرفتاري‌های متراکم از همين جا شروع می‌شود، اگر سر و کار با قرآن نداشته باشيد.

  ادامه...

  درس اخلاق معظّم‌له با موضوع معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ هفدهم»-1395/11/7
  خلاصه

  درس اخلاق معظّم‌له با موضوع معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ هفدهم»-1395/11/7بحث ما دربارۀ روابط انسان با ديگران بود و راجع به پنج رابطه صحبت کردم. رابطۀ امشب، بحث مهمی است. هم برای دنيايمان مفيد است و هم برای آخرت، و سيروسلوکي‌ها به اين رابطه فوق‌العاده اهميت می‌دهند و آن رابطۀ ما با قرآن است. اوّلاً قرآن می‌خواهد ما به هر اندازه می‌توانيم قرآن بخوانيم. ولو معنايش هم برای ما معلوم نباشد و تفسير ندانيم اما بايد در قرآن روان باشيم و بی‌غلط قرآن بخوانيم. آيه از نظر تأکيد منحصر به فرد است که امر می‌کند که ما قرآن بخوانيم. در سورۀ مزمل می‌فرمايد: «فَاقْرَؤُا ما تَيَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ» ‌تا می‌توانی قرآن بخوان. بعد می‌فرمايد: «عَلِمَ أَنْ سَيَكُونُ مِنْكُمْ مَرْضى‏»

  خدا می‌داند گاهی مريض هستی، اما در همان حال مريضی نيز تا می‌توانی قرآن بخوان. خدا می‌داند گاهی کار داری و کارهای مهم اطرافت را گرفته، اما در همان حالی که کار داري، يکی از کارهايت خواندن قرآن باشد: «وَ آخَرُونَ يَضْرِبُونَ فِي الْأَرْضِ يَبْتَغُونَ مِنْ فَضْلِ اللَّهِ وَ آخَرُونَ يُقاتِلُونَ في‏ سَبيلِ اللَّهِ»

  خدا می‌داند گاهی در جبهۀ جنگي،‌ اما در همان وقتی که در جبهۀ جنگ هستي، باز هم: «فَاقْرَؤُا ما تَيَسَّرَ مِنْهُ».

  ادامه...

  <قبلي                                                                                                           بعدي>
  احکام
  اخلاق
  اعتقادات
  اسرار حج
  مناسک حج
  صوت
  فيلم
  عکس

  هر گونه استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.
  دفتر مرجع عاليقدر حضرت آية الله العظمى مظاهری «مدّظلّه‌العالی»
  آدرس دفتر اصفهان: خيابان عبد الرزاق – کوی شهيد بنی لوحی - کد پستی : 99581 - 81486
  تلفن : 34494691 -031          نمابر: 34494695 -031
  آدرس دفتر قم :خیابان شهدا(صفائیه)- کوی ممتاز- کوچۀ شماره 1(لسانی)- انتهای بن‌بست- پلاک 41
  تلفن 37743595-025 کدپستی 3715617365
  Web:www.almazaheri.org     Email:info [at] almazaheri [dot] org