جستجو :
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَن صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
امروز: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۹ فروردين

 
 • پیام به مناسبت رحلت عالم جلیل‌القدر حضرت آیت‌الله آقای حاج سید مهدی ابن‌الرضا«قدّس‌سرّه‌الشریف» - 5/1/1396
 • صوت اخلاق: بیانات معظّم‌له در آستانۀ عید نوروز- 1395/12/26
 • درس اخلاق معظّم‌له با موضوع معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ بیست و دوم»-1395/12/19
 • صوت اخلاق: درس اخلاق معظّم‌له با موضوع معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ بیست و دوم» - 1395/12/19
 • پیام به دومین همایش مکتب فلسفی اصفهان - 17/12/1395
 • بیانات معظّم‌له در سال‌روز شهادت حضرت صديقه طاهره، فاطمه زهرا«سلام‌الله‌عليها» - 12/12/1395
 • صوت اخلاق: بیانات معظّم‌له در سال‌روز شهادت حضرت صديقه طاهره، فاطمه زهرا«سلام‌الله‌عليها» - 1395/12/12
 • پیام به نخستین جشنوارۀ دوسالانۀ هنر توحیدی - 8/12/1395
 • درس اخلاق معظّم‌له با موضوع معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ بیست و یکم»-1395/12/5

 •  

  ايميل

  نام:

  عنوان:

  موضوع:

  متن:

  ايميل:
  تازه هاي پايگاه
  درس اخلاق معظّم‌له در جمع حوزویان؛ در آستانۀ عید نوروز - 25/12/1395
  خلاصه

  درس اخلاق معظّم‌له در جمع حوزویان؛ در آستانۀ عید نوروز - 25/12/1395

  مطلب مهم‌تر از اين و گناه بيش از اين، مسائل سياسی است. غيبت‌ها زياد است و شايعه پراکنی‌ها زياد است و تهمت‌ها و توهين‌ها زياد است و عام البلوی هم هست و اين هم در ميان مردم و هم در ميان ما طلبه‌ها هست. تا پيش هم می‌نشينند می‌گويند عيد شما مبارک و بعد می‌گويند چه خبر و شروع می‌کنند به گفتن. گاهی شايعه‌پراکنی می‌کنند و نود درصد اين حرف‌ها شايعه‌پراکنی است. امام صادق«سلام‌الله‌عليه» می‌فرمايند: «كَفَى‏ بِالْمَرْءِ كَذِباً أَنْ يُحَدِّثَ بِكُلِّ مَا سَمِعَ»

  بس است که در عالم ملکوت به او بگويند دروغ‌گو. يعنی هرچه بشنود پخش کند. اما حرف‌های ما خيلی بالاتر است و به يکديگر تهمت‌ها و توهين‌ها داريم. دسته‌ای به دستۀ ديگر توهين می‌کنند و بالاخره مجالس ما پر از غيبت و تهمت و شايعه و توهين است. مرحوم کلينی روايت صحيح‌السندی نقل می‌کنند که: «مَنْ‏ أَهَانَ‏ لِي‏ وَلِيّاً فَقَدْ بَارَزَنِي بِالْمُحَارَبَة».

  ادامه...

  درس اخلاق معظّم‌له با موضوع معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ بیست و دوم»-1395/12/19
  خلاصه

  درس اخلاق معظّم‌له با موضوع معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ بیست و دوم»-1395/12/19بحث پنجم راجع به اينست که استاد اخلاق ما قرآن باشد،‌ و اين مهم‌تر از آن چهار قسم است. در حالی که آن چهار قسم از اوجب واجبات بود و پروردگار عالم روی آن خيلی پافشاری و تأکيد داشت، اما اين قسم پنجم مهم‌تر از آن اقسام اربعه است.

  ما اولاً بايد بدانيم صفات رذيله داريم. کسی ادعا کند من صفت رذيله ندارم، جهل مرکّب است. به قول حضرت امام، چهل سال خون جگر می‌خواهد تا کسی بتواند درخت رذالت را از دل بکند. کار و تلاش و کوشش می‌خواهد. همۀ ما بايد بدانيم صفات رذيله داريم و اين صفات رذيله زياد است. لاأقل چهل صفت رذيله داريم. دربارۀ اينها کتاب هم نوشته شده است. جنود نفس در مقابل فضائل که جنود عقل است، آنها کار می‌کنند برای عقل و اين صفات رذيله جداً کار می‌کنند برای نفس امارۀ ما. و بايد روی اين جداً کار کرد. و الاّ‌ قرآن می‌فرمايد اگر کار نکنی به جايی نمی‌رسي: «ما زَكى‏ مِنْكُمْ مِنْ أَحَدٍ أَبَداً وَ لكِنَّ اللَّهَ يُزَكِّي مَنْ يَشاءُ»؛ خدا بايد کمک کند.

  ادامه...

  بیانات معظّم‌له در سال‌روز شهادت حضرت صديقه طاهره، فاطمه زهرا«سلام‌الله‌عليها» - 12/12/1395
  خلاصه

  بیانات معظّم‌له در سال‌روز شهادت حضرت صديقه طاهره، فاطمه زهرا«سلام‌الله‌عليها»

  حضرت زهرا از نظر حسب و نسب خيلی بالاست و جداً افتخار برای شيعه است. به قول پيغمبر اکرم«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» افتخار برای پدر است. به قول آقا امام زمان«ارواحنافداه» اسوه و سرمشق برای ائمۀ طاهرين«سلام‌الله‌عليهم» است. از نظر نسب همه می‌دانيد پدری مثل پيغمبر«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم»  دارد که احدی جز او ندارد؛ مادری دارد مثل حضرت خديجه«سلام‌الله‌عليها» که احدی جز او ندارد؛ ‌شوهری دارد مثل اميرالمؤمنين«سلام‌الله‌عليه» که احدی ندارد؛ اولادی دارد که احدی ندارد، مثل حسن و حسين و زينب و امّ کلثوم؛‌ و نسلی دارد که احدی ندارد مثل اهل‌بيت«سلام‌الله‌عليهم»، يعنی يازده نفر امام«سلام‌الله‌عليهم» که به آنها عترت و اهل‌بيت می‌گویند؛ لذا حضرت زهرا از نظر نسب خيلی بالاست.

  ادامه...

  درس اخلاق معظّم‌له با موضوع معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ بیست و یکم»-1395/12/5
  خلاصه

  درس اخلاق معظّم‌له با موضوع معرفت نفس؛ ارتباط انسان با عالم هستی«جلسۀ بیستم»-1395/12/5

  بحث هفتۀ گذشته رسيد به اينجا که رابطۀ با قرآن لازم است،‌ مخصوصاً برای خودسازي. از اوجب واجبات در اسلام بلکه پيش همۀ عقلاء اينست که انسان صفت رذيله نداشته باشد. متکبر نباشد،‌ حسود نباشد،‌ خودخواه نباشد، رياست‌طلب و دنياپرست نباشد و امثال اينها. اين در پيش همۀ عقلاء از اوجب واجبات است. در اسلام عزيز هم از اوجب واجبات، تهذيب نفس است. يعنی انسان بتواند درخت رذالت را از دل بکند و درخت فضيلت به جای آن بکارد و ميوه‌دار کند و از ميوۀ آن هم خود استفاده کند و هم ديگران. اين از هر واجبي، واجب‌تر است. کار هم فوق‌العاده مشکل است. به قول استاد بزرگوار ما حضرت امام،‌ يک عمر خون جگر می‌خواهد که انسان بتواند درخت رذالت را از دل بکند.

  ادامه...

  دیدار حجة‌الاسلام والمسلمین سید علی موسوی اردبیلی - 5/12/1395
  خلاصه

  دیدار حجة‌الاسلام والمسلمین سید علی موسوی اردبیلی - 5/12/1395

  حجة‌الاسلام والمسلمین سید علی موسوی اردبیلی فرزند مرجع فقید حضرت آیة‌الله العظمی موسوی اردبیلی«قدّس‌سرّه» صبح امروز با مرجع عالیقدر حضرت آیة‌الله العظمی مظاهری دیدار و گفتگو کرد.

  در این دیدار که جمعی از اعضای دفتر مرحوم آیة‌الله العظمی موسوی اردبیلی نیز حضور داشتند، آیة‌الله العظمی مظاهری طی سخنانی با تجلیل و تکریم یاد مرحوم آیة‌الله العظمی اردبیلی، ایشان را شخصیّتی جامع و یکی از افتخارات حوزۀ علمیّه برشمرده و با یادآوری حضور مستمرّ و مدید ایشان در مجلس درس مرحوم آیة‌الله العظمی محقّق داماد«قدّس‌سرّه‌الشّریف» و علاقۀ ویژۀ آن استاد عظیم‌الشأن به آیة‌الله العظمی اردبیلی افزودند: علاوه بر جهات علمی، ابعاد اخلاقی و اجتماعی و سیاسی ایشان نیز، ممتاز و قابل توجّه بود.

  ادامه...

  <قبلي                                                                                                           بعدي>
  احکام
  اخلاق
  اعتقادات
  اسرار حج
  مناسک حج
  صوت
  فيلم
  عکس

  هر گونه استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.
  دفتر مرجع عاليقدر حضرت آية الله العظمى مظاهری «مدّظلّه‌العالی»
  آدرس دفتر اصفهان: خيابان عبد الرزاق – کوی شهيد بنی لوحی - کد پستی : 99581 - 81486
  تلفن : 34494691 -031          نمابر: 34494695 -031
  آدرس دفتر قم :خیابان شهدا(صفائیه)- کوی ممتاز- کوچۀ شماره 1(لسانی)- انتهای بن‌بست- پلاک 41
  تلفن 37743595-025 کدپستی 3715617365
  Web:www.almazaheri.org     Email:info [at] almazaheri [dot] org