جستجو :
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَن صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
امروز: ۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند

 
 • درس اخلاق؛ حقّ‌النّاس، جلسۀ پانزدهم: خیانت در امانت
 • دعوت معظّم‌له به شرکت در راهپیمایی 22 بهمن ماه - 21/11/1396
 • درس اخلاق؛ حقّ‌النّاس، جلسۀ چهاردهم: ربا
 • درس اخلاق؛ حقّ‌النّاس، جلسۀ سیزدهم: رشوه
 • درس اخلاق؛ حقّ‌النّاس، جلسۀ دوازدهم: غصب(2)
 • پیام به مناسبت رحلت جناب حجة‌الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ علی عبودیّت«رضوان‌الله‌علیه» - 4/11/1396
 • پیام به همایش بزرگداشت مرحوم حضرت آیت‌الله آقای حاج سید محمدعلی صادقی «قدس‌سرّه‌الشّریف» - 4/11/1396
 • درس اخلاق؛ حقّ‌النّاس، جلسۀ یازدهم: غصب(1)
 • پیام تسلیت در پی درگذشت تأسّف‌بار جمعی از هم‌وطنان گرامی در حادثۀ غم‌انگیز آتش‌سوزی کشتی نفتکش ایرانی

 • ---->
  تازه هاي پايگاه
  درس اخلاق؛ ورود به بهشت با تمسّک عملی به ابعاد شخصیّت حضرت زهرا«سلام‌الله‌علیها»
  خلاصه

  درس اخلاق؛ ورود به بهشت با تمسّک عملی به ابعاد شخصیّت حضرت زهرا«سلام‌الله‌علیها»من بارها گفته‌ام از همۀ اهل بیت«سلام‌الله‌علیهم» روایت داریم که فرموده‌اند: مؤمن، یعنی یک شیعه، اینست که باید از نظر عقیده عشق و محبت به ما داشته باشد، از نظر شعار باید شعار ما را داشته باشد و از نظر عمل باید تناسب با ما داشته باشد و الاّ اصلاً شیعه نیست. شیعه آن کسی است که این سه چیز در او موجود باشد: اعتقاد، شعار و عمل. عمل نه مثل آنها، چون نمی‌توانیم، بلکه پیرو آنان و شبیه به آنها باشیم. حضرت زهرا«سلام‌الله‌علیها» در حالی که خوب شوهردار و خوب خانه دار بود و خوب بچه‌دار بود و به تنهایی این سه کار را انجام می‌داد و خسته بود، اما لذت او دل شب و راز و نیاز او دل شب بود. ما باید این تناسب را با حضرت زهرا«سلام‌الله‌علیها» داشته باشیم و الاّ صِرف اینکه حضرت زهرا«سلام‌الله‌علیها» را دوست داریم، این فایده ندارد. فساد اجتماعی جامعۀ ما می‌نمایاند که عشق به حضرت زهرا«سلام‌الله‌علیها» ادعایی بیش نیست.

  ادامه...

  درس اخلاق؛ حقّ‌النّاس، جلسۀ پانزدهم: خیانت در امانت
  خلاصه

  درس اخلاق؛ حقّ‌النّاس، جلسۀ پانزدهم: خیانت در امانتقسمت سوم خیانت که از قسم اول و دوم بالاتر است، خيانت در اسرار است. اين گناهش از قسم اول و دوم بالاتر است. اگر سرّ ‌کسی را فاش کنيم گناهش خيلی بزرگ است. علاوه بر آن، در روایت می‌خوانیم که اگر کسی پرده از راز دیگران بردارد، در همين دنيا اسرار خودش فاش خواهد شد و آبرویش می‌رود: «مَنْ‏ كَشَفَ‏ حِجَابَ‏ أَخِيهِ‏ انْكَشَفَ عَوْرَاتُ بَيْتِه». در قیامت هم که معلوم است رسوا خواهد شد. ما بايد خيلی مواظب اسرار دیگران باشيم و رازداری کنیم. پیامبر اکرم«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» به اباذر فرمودند: «يَا أَبَا ذَرٍّ، الْمَجَالِسُ‏ بِالْأَمَانَةِ، وَ إِفْشَاؤُكَ سِرَّ أَخِيكَ خِيَانَةٌ فَاجْتَنِبْ ذَلِكَ». مجالس امانت است و افشای اسرار دیگران، خیانت است. اگر در مجلسی نشستی و کسی چيزی گفت و تو آن را پخش کردی، شب نشده يک شايعه می‌شود و آبرويش می‌رود. اين گناهی نيست که موفق به توبه شود و ذنب لايغفر است. ما اين را زياد داريم، برخی افراد اين‌طرف و آن‌طرف می‌گردند که سرّی پيدا کنند و آن سرّ را فاش کنند. البته اين قطره است و به دست ديگران داده می‌شود و يک دريا می‌شود و آبروی مردم به واسطۀ آن دريا ريخته می‌شود. يا اينکه کسی حرفی را به شما می‌زند و می‌گويد به کسی نگو. اما آن را فاش می‌کنيم. چرا اسرار مردم را فاش می‌کنيم؟ چرا ما بايد آبروی مردم را بريزيم؟

  ادامه...

  دعوت معظّم‌له به شرکت در راهپیمایی 22 بهمن ماه - 21/11/1396
  خلاصه

  دعوت معظّم‌له به شرکت در راهپیمایی 22 بهمن ماه - 21/11/1396مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری«مدّظلّه‌العالی» صبح امروز در پایان درس خارج‌فقه، با گرامی‌داشت فرارسیدن دهۀ فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، خاطرنشان کردند: انقلاب شکوهمند انقلاب اسلامی با الطاف و عنایات الهی و به واسطۀ حضور و مجاهدت ملّت ایران و رهبری‌های داهیانۀ امام راحل عظیم‌الشأن«قدّس‌سرّه‌الشّریف» به پیروزی رسید و از این‌رو ماهیّت این نهضت از ابتدا یک ماهیّت دینی و مردمی بوده است.

  حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری با تأکید بر ضرورت شرکت اقشار گوناگون ملّت در راهپیمایی 22 بهمن، اظهار داشتند: بحمدالله مردم همه ساله پیمان خود با جمهوری اسلامی و آرمان‌های انقلاب را در راهپیمایی 22 بهمن تجدید کرده‌اند و امسال نیز به فضل الهی ملّت مجاهد ایران با حضور گسترده و دشمن‌شکن خود در راهپیمایی 22 بهمن، موجبات یأس و ناامیدی بدخواهان انقلاب و جمهوری اسلامی و نیز خوشحالی و مسرّت دوستان اسلام و انقلاب را فراهم خواهند آورد.

  ایشان در خاتمۀ بیانات خود بر ضرورت حفظ وحدت و یکپارچگی در همۀ صحنه‌ها خصوصاً در راهپیمایی 22 بهمن تأکید کرده و افزودند: همۀ مردم و مسئولان باید در این صحنۀ حسّاس توجه به حفظ وحدت داشته باشند و هرگونه اختلاف و تفرقه را با تسلّط بر احساسات و با عقلانیّت و دوراندیشی خنثی سازند تا دنیا شاهد یک حماسۀ وحدت‌بخش و دشمن‌شکن باشد.

  درس اخلاق؛ حقّ‌النّاس، جلسۀ چهاردهم: ربا
  خلاصه

  درس اخلاق؛ حقّ‌النّاس، جلسۀ چهاردهم: ربادر ادامۀ مبحث حقّ‌النّاس، بحث این جلسه دربارۀ یک امر فوق‌العاده مهم از نظر قرآن و روایات است، و آن مسئلۀ ربا دادن و ربا گرفتن است. از نظر قرآن، ربا دادن و ربا گرفتن به اندازه‌ای مهم است که می‌فرماید جنگ با خداست: «فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِنَ اللَّهِ وَ رَسُولِهِ»؛ ربا نخور و ربا نده، و الاّ اعلام جنگ با خدا کرده‌ای! اعلام جنگ با خدا یا اینکه خدا اعلام جنگ با بنده کند، چقدر گناه دارد؟ مثلاً پیغمبر اکرم«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» به جنگ خیبر رفتند، افرادی که اعلام جنگ با ایشان کردند، چقدر گناه داشت؟ قرآن می‌فرماید: اگر کسی ربا بخورد و ربا بدهد، هم اعلام جنگ با خداست و هم خدا اعلام جنگ با او می‌کند. آیۀ «فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِنَ اللَّهِ وَ رَسُولِهِ» را دو نوع معنا کرده‌اند؛ اما ظاهراً هر دو معنا از قرآن اراده شده است. یک نوع معنا اینکه ربا نخور و ربا نده، زیرا جنگ با خداست. نوع دیگر هم گفته‌اند ربا نخور، زیرا خدا با تو جنگ دارد و اعلام جنگ با تو می‌کند. این دو نوع معنا ظاهراً‌ از قرآن اراده شده است، برای اینکه هرکه با خدا جنگ کند، خدا با او جنگ می‌کند. به قول قرآن کریم، هرکه با خدا در صلح است، خدا با او صلح دارد و هرکه با خدا بجنگد، خدا با او جنگیده است.

  ادامه...

  درس اخلاق؛ حقّ‌النّاس، جلسۀ سیزدهم: رشوه
  خلاصه

  درس اخلاق؛ حقّ‌النّاس، جلسۀ سیزدهم: رشوهدر روایات می‌خوانیم که رشوه دادن و رشوه خوردن، کفر است. امام رضا«سلام‌الله‌علیه» می‌فرمایند: «إِيَّاكُمْ وَ الرِّشْوَةَ فَإِنَّهَا مَحْضُ الْكُفْرِ وَ لَا يَشَمُّ صَاحِبُ الرِّشْوَةِ رِيحَ الْجَنَّةِ»؛ یعنی اگر کسی رشوه بخورد، باید بداند که اوّل دینش را می‌دهد و بعد رشوه می‌خورد و به بهشت نخواهد رسید. در روایات دیگری داریم که رشوه دهنده و رشوه گیرنده، هر دو در آتش جهنّم هستند.

  در قرآن شریف لفظ رشوه نیامده، امّا لفظی آمده که جداً کمرشکن است و آن لفظ «سُحت» است. می‌فرماید: «أَكَّالُونَ لِلسُّحْتِ». سحت یعنی نجس و لجن. امیرالمؤمنین«سلام‌الله‌علیه» می‌فرمایند: او کسی است که رشوه می‌گیرد. 

  باید توجه شود که رشوه‌خواری و رشوه‌ دادن و همچنین واسطه شدن بین آنها حرام است، پارتی‌بازی هم حرام است. در چندین روایت می‌خوانیم که رشوه دهنده و رشوه گیرنده و واسطۀ آنها ملعونند: «الرَّاشِي‏ وَ الْمُرْتَشِي‏ وَ الْمَاشِي بَيْنَهُمَا مَلْعُونُونَ».

  ادامه...

  <قبلي                                                                                                           بعدي>
  احکام
  اخلاق
  اعتقادات
  اسرار حج
  مناسک حج
  صوت
  فيلم
  عکس

  هر گونه استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.
  دفتر مرجع عاليقدر حضرت آية الله العظمى مظاهری «مدّظلّه‌العالی»
  آدرس دفتر اصفهان: خيابان عبد الرزاق – کوی شهيد بنی لوحی - کد پستی : 99581 - 81486
  تلفن : 34494691 -031          نمابر: 34494695 -031
  آدرس دفتر قم :خیابان شهدا(صفائیه)- کوی ممتاز- کوچۀ شماره 1(لسانی)- انتهای بن‌بست- پلاک 41
  تلفن 37743595-025 کدپستی 3715617365
  Web:www.almazaheri.org     Email:info [at] almazaheri [dot] org