جستجو :
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَن صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
امروز: ۱۳۹۷ يکشنبه ۲ ارديبهشت

 
 • درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث ششم؛ برکات دنیوی و اخروی یاد خداوند
 • درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث پنجم؛ الفت بین مؤمنین
 • بازنشر بیانات معظّم‌له در آستانۀ میلاد پر برکت مولا امیرالمؤمنین«سلام‌الله‌علیه»
 • درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث چهارم؛ محاسبۀ نفس
 • درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث سوّم؛ دعا برای رفع گرفتاری دنیوی
 • پیام به اوّلین جشنوارۀ کتاب سال سبک زندگی - 19/12/1396
 • پیام به مراسم افتتاح مدرسۀ علمیّۀ مکتب اهل‌البیت«سلام‌الله‌علیهم» شهر تیران - 19/12/1396
 • درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث دوّم؛ استغفار
 • درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث اوّل؛ گرفتاری دل

 • ---->
  تازه هاي پايگاه
  شرح روایتی از امام حسین«سلام‌الله‌علیه» در آستانه سالروز ولادت آن حضرت
  خلاصه

  شرح روایتی از امام حسین«سلام‌الله‌علیه» در آستانه سالروز ولادت آن حضرتاگر کسی بخواهد از راه گناه به جایی برسد، حتماً به مقصود خود نمی‌رسد، بلکه با شتاب به سوی ضدّ مطلوب می‌رود و آنچه از آن می‌ترسیده، به سرش خواهد آمد. مثلاً از راه گناه به دنبال کسب سعادت بوده، شقاوت نصیب او می‌شود؛ از فقر و فلاکت می‌ترسیده است، چون از راه نافرمانی خدا، راه را پیموده، همان فقر و فلاکت به سرش خواهد آمد. خلاصه، آنچه بدان امید داشته است، فوت می‌شود و دوان ‌دوان به سمت آنچه از آن واهمه داشته، می‌شتابد.

  به تجربه نیز اثبات شده که چنین است. اگر کسی خوشبختی خودش را در گناه ببیند، یعنی از راه گناه بخواهد آیندۀ خود یا فرزندانش را تأمین کند، فقیر می‌شود؛ بخواهد به ثروت یا ریاستی دست یابد، شهرت و جاه و مقامی پیدا کند، به ذلّت منتهی می‌گردد؛ اگر به دنبال کسب آبرو باشد، بی‌آبرو می‌شود، حتی اگر کسی تمایل به عاقبت‌به‌خیری داشته باشد و از راه معصیت برود، عاقبت او ‌شر خواهد شد. بالأخره هرکس هر هدفی داشته باشد و راه او راه گناه، راه دروغ و راه کارشکنی برای مردم باشد و بی‌واهمه، از راه شیطان جلو برود، حتماً به مطلوب خود نمی‌رسد، بلکه آنچه نمی‌خواسته و آنچه از آن اکره داشته، به سرش خواهد آمد.

  ادامه...

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث ششم؛ برکات دنیوی و اخروی یاد خداوند
  خلاصه

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث ششم؛ برکات دنیوی و اخروی یاد خداوند خداوند تعالی می فرماید: هرکس در خلوت یا جلوت من را یاد کند، من هم به یاد او هستم. به عبارت دیگر هرکه به صورت پنهانی یا آشکارا، به یاد خداوند سبحان باشد، خدا به شکل برتری به یاد او خواهد بود. اگر کسی به یاد خدا باشد، همه‌جا را محضر خدا بداند و ادب حضور را مراعات کند، خداوند متعال در دنیا و آخرت از او یاد می کند و فریادرس اوست. رسول خدا«صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» فرمودند: هرکس اهل ذکر باشد و زیاد خدا را یاد کند، خداوند او را دوست می‌دارد و او را از آتش جهنّم و از نفاق دور خواهد کرد.  

  آنکه مداومت بر ذکر دارد، در روز قیامت مقام بالایی دارد، دست عنایت خدا روی سر اوست و خدا کمک کار او خواهد بود. وحشت و اضطراب از قیامت ندارد، چون خدا را دارد و این نتیجۀ این است که در دنیا در نهان و آشکار به یاد خدا بوده است. چنین کسی در پرتو یاد خدا به جایگاهی می رسد که می‌گوید: «هاؤُمُ اقْرَؤُا كِتابِيَهْ‏»؛ مردم بیایید و ببینید چقدر سرفرازم.

  ادامه...

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث پنجم؛ الفت بین مؤمنین
  خلاصه

   درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث پنجم؛ الفت بین مؤمنینخواص باید در اجتماع ابهّت داشته باشند، باید کاری نکنند که ابهّت آنها، عزّت آنها شکسته شود. استاد بزرگوار ما آیت‌الله بروجردی«رحمت‌الله‌علیه» بعضی اوقات ما را نصیحت می‌کردند می‌فرمودند: به‌دست‌آوردن شخصیّت لازم نیست، امّا از دست‌دادن شخصیّت حرام است. این همین خلاف مروّت است که فقها در فقه دارند؛ می‌گویند: عادل آن است که خلاف مروّت هم نداشته باشد. یعنی کاری نکند که شخصیّت او زیر سؤال برود. برای حفظ شخصیّت، علاوه بر رعایت تقوا و اجتناب از گناه، آداب اجتماعی نیز باید مراعات گردد. مثلاً قرآن کریم می‌فرماید: «وَ عِبادُ الرَّحْمنِ الَّذين‏ يَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْناً»؛ یعنی باید خیلی با وقار راه برویم و خیلی با وقار نگاه کنیم. امام صادق«سلام‌الله‌علیه» می‌فرمایند:«وَ كُونُوا دُعَاةً إِلَى أَنْفُسِكُمْ بِغَيْرِ أَلْسِنَتِكُمْ‏ وَ كُونُوا زَيْناً وَ لَا تَكُونُوا شَيْناً»؛ با عمل و با رفتار نیکو مردم را به‌سوی خود جذب کنید و زینت تشیّع باشید، نه مایۀ ننگ آن.

  ادامه...

  بازنشر بیانات معظّم‌له در آستانۀ میلاد پر برکت مولا امیرالمؤمنین«سلام‌الله‌علیه»
  خلاصه

  بیانات معظّم‌له در آستانۀ میلاد پربرکت مولا امیرالمؤمنین«سلام‌الله‌علیه»دربارۀ اميرالمؤمنين«سلام‌الله‌عليه» از سني و شيعه، بلکه از طرف غيرمسلمان خيلي صحبت شده است. يک افتخار براي تشيّع است که سنّي و شيعه، مسلمان و غير مسلمان براي امام اولش صحبت‌هاي شيرين و پرمحتوايي کرده‌اند. جرداق نصراني درباره‌اش کتاب مي‌نويسد و اسم کتاب را «الامام علي صوت العدالة الانسانية» مي‌گذارد. دربارۀ مولي اميرالمؤمنين شعر مي‌گويد  و به او مي‌گويند تو نصراني هستي و بايد دربارۀ مسیح شعر بگويي،‌ چرا دربارۀ امام علي شعر مي‌گويي؟ مي‌گويد من عاشق فضيلت هستم و هرچه گشتم سرچشمۀ فضيلت به جز علي کسي را نديدم.

  الحمدلله جامعۀ شیعی دربارۀ ولايت، کتاب از سني و شيعه زياد دارد. اگر ما هيچ چيزي دربارۀ تشيع نداشتيم به جز الغديري که اين اواخر علامه اميني«رضوان‌الله‌تعالي‌عليه» به ما داده است، بس بود. دوازده جلد کتاب از ديگران دربارۀ تشيع و دربارۀ علي«سلام‌الله‌عليه» است. اما مولا اميرالمؤمنين خصوصياتي دارد که احدي جز مولا اميرالمؤمنين اين خصوصيات را ندارد، حتي پيغمبر اکرم«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» و پيغمبر اکرم نيز به اين خصوصيات مي‌نازند.

  ادامه...

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث چهارم؛ محاسبۀ نفس
  خلاصه

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث چهارم؛ محاسبۀ نفسانسان باید راجع به اعمال سال گذشته، قدری فکر کند، گفتار و کردار خود را مرور کند و یک حسابرسی دقیق از یک سالی که بر او گذشت، به عمل آورد. اگر اعمال نیکو به جا آورده و پیشرفت داشته است، از خدا سپاس‌گزاری کند و در جهت ازدیاد آن اعمال گام بردارد؛ و چنانچه اعمال زشت، خطا و اشتباه یا گناهانی داشته، با زبانش دیگران را آزرده، حقّ‌النّاس به ذمۀ او آمده و دچار خسران مادی یا معنوی شده است، از خدا عذرخواهی و به درگاه او توبه کند و تصمیم بگیرد که در سال جدید، گذشته را جبران و اعمال خود را اصلاح نماید. این قانون مراقبه به‌صورت مختصر است. در عمل به قانون مراقبۀ مختصر، انسان باید در پایان روز یا در پایان سال، فرض کند دم مرگ است و با چنین حالی اعمال خود را اصلاح کند.

  ادامه...

  <قبلي                                                                                                           بعدي>
  احکام
  اخلاق
  اعتقادات
  اسرار حج
  مناسک حج
  صوت
  فيلم
  عکس

  هر گونه استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.
  دفتر مرجع عاليقدر حضرت آية الله العظمى مظاهری «مدّظلّه‌العالی»
  آدرس دفتر اصفهان: خيابان عبد الرزاق – کوی شهيد بنی لوحی - کد پستی : 99581 - 81486
  تلفن : 34494691 -031          نمابر: 34494695 -031
  آدرس دفتر قم :خیابان شهدا(صفائیه)- کوی ممتاز- کوچۀ شماره 1(لسانی)- انتهای بن‌بست- پلاک 41
  تلفن 37743595-025 کدپستی 3715617365
  Web:www.almazaheri.org     Email:info [at] almazaheri [dot] org