جستجو :
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَن صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
امروز: ۱۳۹۷ دوشنبه ۳۱ ارديبهشت

 
 • برنامه نماز جماعت و درس اخلاق در ماه مبارک رمضان
 • حضور ناشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری در نمایشگاه کتاب تهران با هفده جلد کتاب جدید
 • بازنشر بیانات معظّم‌له در آستانه نیمۀ شعبان
 • بیانات معظّم‌له در آیین تجلیل از اساتید حوزۀ علمیّۀ اصفهان - 11/2/1397
 • پيام به آیین رونمایی از دستاوردهای پروژۀ بزرگ «طنین وحی» - 6/2/1397
 • دیدار جناب حجة‌الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی، نمایندۀ حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی - 5/2/1397
 • درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث هشتم؛ عواقب تعییر و سرزنش، در دنیا و آخرت
 • انتشار «کتاب تخلیه»، از مجموعه دفاتر «سير و سلوک» معظّم‌له - 3/2/1397
 • درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث هفتم؛ شرح روایتی از امام حسین«سلام‌الله‌علیه» در آستانه سالروز ولادت آن حضرت

 • ---->
  تازه هاي پايگاه
  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث دهم؛ پاداش روزه حقیقی
  خلاصه

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث دهم؛ پاداش روزه حقیقیاگر انسان به راستی مقیّد به روزۀ واجب یا مستحب باشد، مقام عنداللّهی پیدا می‌کند و به جایگاهی می‌رسد که از غیر خدا منقطع شده، به خدا وصل می‌گردد: «انقطاع عن النّاس، انقطاع الی الله». در این مقام، دیگر هیچ چیزی، هیچ کسی، در نظرش نیست جز خدا، انصافاً خیلی حال خوبی است، هیچ چیزی در توجه او نیست جز خدا، دیگر در زندگی فقط خدا را دارد، که این یک شهود است. یک حضور قلب دائمی است، که بعضی‌ها دارند. این همان حضور قلب است که معمولاً برای کسی پیدا نمی‌شود، به جز برای اولیاء خدا، کسانی که همه جا را محضر خدا می‌دانند، خود را در محضر خدا می‌یابند و ادب حضور را مراعات می‌کنند. این حالت نه تنها در غیر نماز، بلکه در نماز هم بسیار کم پیدا می‌شود. خوشا به حال افرادی که چنین حالاتی را درک می‌کنند؛ وقتی که حمد و سوره می‌خوانند، توجه می‌کنند و می‌یابند، نه این که می‌دانند، بلکه می‌یابند که خدا با زبان خودشان با آنها حرف می‌زند، حمد و سوره کلام الله است و آنان آن را درک می‌کنند.

  ادامه...

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث نهم؛ اهتمام به امور مسلمان‌ها، شرط مسلمانی
  خلاصه

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث نهم؛ اهتمام به امور مسلمان‌ها، شرط مسلمانیاین قانون مواسات است که حمل آن بر استحباب، مشکل است، ولی اتفاقاً عمل به این واجب جا‌نیفتاده است. معمولاً مردم به فکر خود و خانوادۀ خود هستند. به فکر مسافرت خود هستند، به فکر مستحبّات و سفرهای زیارتی هستند، امّا فکر نمی‌کنند که اگر بتوانند برای دختر خواهرشان یک جهیزیۀ خوب تهیّه کنند تا در خانه نماند یا به ازدواج پسر برادرشان کمک کنند، ثواب خیلی بیشتری دارد. کارمند اداره باید نه تنها گره در کار مردم نیندازد، بلکه گره را فوراً باز کند، به افراد معمولی و اشخاص مستضعف که به او مراجعه می‌کنند، رسیدگی کند. پروندۀ افرادی که بلد نیستند یا سواد ندارند را خودش از این اتاق به آن اتاق ببرد تا مشکل را حل کند و با احترام خاصّی ارباب رجوع را به خانه بفرستد. مسلمان واقعی چنین است و کسی که به این صورت گره‌گشایی از مردم نمی‌کند باید بداند که مسلمان واقعی نیست.

  ادامه...

  حضور ناشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری در نمایشگاه کتاب تهران با هفده جلد کتاب جدید
  خلاصه

  حضور ناشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری در نمایشگاه کتاب تهران با هفده جلد کتاب جدیدمؤسّسۀ فرهنگی مطالعاتی الزّهرا& با ارائۀ هفده مجلّد از تولیدات جدید در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران شرکت می‌کند.

  این منشورات که سیزده مجلّد آن از تألیفات مرجع عاليقدر حضرت آیت‌الله العظمي مظاهري«مدّظلّه‌العالي» است، عبارتند از:

   

  4-1) عوائد القواعد الفقهیّه: این کتاب در چهار جلد منتشر شده و دربردارندۀ تقریرات دروس خارج  قواعد فقهیّۀ آیت‌الله العظمي مظاهري می‌باشد که توسط یکی از شاگردان ایشان حجت‌الاسلام و المسلمین مجید هادی زاده تنظیم و تدوین گردیده است.

  6-5) الثقات الاخیار من رواة الاخبار: اين کتاب که «موسوعۀ رجاليون ثقه» مي‌باشد، حاوی مبانی رجاليِ آیت‌الله العظمي مظاهري و نیز «اسماء، کنيه و القاب» رجاليون ثقه است. این کتاب با ویرایش و اصلاحات جدید، در دو جلد منتشر شده است.

  7) سیروسلوک؛ تخلیه(پیراستن): در این کتاب، منزل چهارم از منازل هفتگانۀ سیروسلوک تبیین شده و در آن به تشریح ریشه‌ها و عوامل پدید آورندۀ خصلت‌های ناپسند، راهکارهای عملی و کاربردیِ تخلیۀ نفس از صفات رذیله تبیین شده است.

  ادامه...

  بیانات معظّم‌له در آیین تجلیل از اساتید حوزۀ علمیّۀ اصفهان - 11/2/1397
  خلاصه

  بیانات معظّم‌له در آیین تجلیل از اساتید حوزۀ علمیّۀ اصفهان - 11/2/1397

  همزمان با فرارسیدن سالروز شهادت استاد شهید آیت‌الله مطهری و روز معلّم، آیین تجلیل از اساتید حوزۀ علمیّۀ اصفهان با حضور و سخنرانی مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری«مدّظلّه‌العالی» برگزار شد.

  حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری در این آیین با یادآوری جایگاه والای علم در اسلام، موضوع تعلیم و تعلّم علوم دینی را امری مهم و خطیر توصیف کرده و با یادآوری نقش برجستۀ اساتید حوزوی در این زمینه خاطرنشان کردند: امتیاز مهمّ علماء و اساتید حوزه‌های علمیّه این است که توانسته‌اند از صدر اسلام تاکنون، با تعلیم و تعلّم معارف اسلامی، فرهنگ اسلام و تشیّع را زنده نگه دارند و از نسلی به نسل دیگر انتقال دهند.

  ادامه...

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث هشتم؛ عواقب تعییر و سرزنش، در دنیا و آخرت
  خلاصه

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث هشتم؛ عواقب تعییر و سرزنش، در دنیا و آخرت

  جامعۀ عقلانی آن است که انتقاد داشته باشد. معنای انتقاد چیست؟ انتقاد آن است که اگر شما دیدید که دیگری از نظر گفتار یا از نظر کردار عیبی دارد یا مرتکب گناهی می‌شود، پشت سر او غیبت نکنید، در رو و در میان مردم نیز او را سرزنش نکنید، شخصیّت وی را نکوبید و او را تحقیر نکنید، امّا در تنهایی، آن هم نه با تندی و حالت سرزنش، بلکه با مهربانی و از سر خیرخواهی او را نصیحت کنید. امام حسن عسکری«سلام‌الله‌علیه» می‌فرمایند: کسی که برادرش را پنهانی نصیحت کند، او را آراسته و اگر آشکارا نصیحتش کند، او را مخدوش ساخته است. این نحوۀ انتقاد، یعنی انتقاد بدون سرزنش، بالاترین ثواب را دارد. امام صادق«سلام‌الله‌علیه» عیب نداشته‌اند، امّا برای ما می‌گویند:  «أَحَبُّ إِخْوَانِي إِلَيَّ مَنْ‏ أَهْدَى‏ إِلَيَ‏ عُيُوبِي‏»؛ بهترین دوست و برادر برای من کسی است که از من انتقاد کند و عیوبم را به من بگوید. در روایت داریم که مؤمن، آئینۀ مؤمن است: «الْمُؤْمِنُ مِرْآةُ الْمُؤْمِنِ»؛ همان‌طور که آئینه عیوب انسان را به او نشان می‌دهد، مؤمنین نیز باید عیوب همدیگر را گوشزد کنند.

  ادامه...

  <قبلي                                                                                                           بعدي>
  احکام
  اخلاق
  اعتقادات
  اسرار حج
  مناسک حج
  صوت
  فيلم
  عکس

  هر گونه استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.
  دفتر مرجع عاليقدر حضرت آية الله العظمى مظاهری «مدّظلّه‌العالی»
  آدرس دفتر اصفهان: خيابان عبد الرزاق – کوی شهيد بنی لوحی - کد پستی : 99581 - 81486
  تلفن : 34494691 -031          نمابر: 34494695 -031
  آدرس دفتر قم :خیابان شهدا(صفائیه)- کوی ممتاز- کوچۀ شماره 1(لسانی)- انتهای بن‌بست- پلاک 41
  تلفن 37743595-025 کدپستی 3715617365
  Web:www.almazaheri.org     Email:info [at] almazaheri [dot] org