عنوان: پیام به همایش ویژۀ دانش‌آموزان دختر در استان اصفهان به مناسبت روز زن
شرح:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيم

پیام به همایش ویژۀ دانش‌آموزان دختر در استان اصفهان به مناسبت روز زناکنون که همایش شما دختران با ایمان و طلایه داران عرصۀ عفاف و حجاب در سالروز ولادت پرمیمنت سرور و اسوۀ بانوان، حضرت فاطمۀ زهرا«سلام‌الله‌علیها» و به منظور نمایش فرهنگ والای حجاب و عفاف برگزار می‌شود، ضمن تقدیر از این حرکت نمادین که مصداق بزرگداشت و تعظیم شعائر الهی است و نیز قدردانی از مسئولان و متصدّیان آموزش و پرورش در استان اصفهان که از سرِ توجّه و آگاهی، چنین برنامه‌ای را تنظیم و ساماندهی کرده‌اند، لازم می‌دانم به سه نکته اساسی اشاره کنم:

نکتۀ نخست: تأکید بر اهمیّت فراوان مسألۀ حجاب به عنوان یکی از مسلّمات قرآن و اسلام است. قرآن کریم، با صراحتِ تمام، پیامبراکرم«صلی‌الله‌علیه وآله وسلّم» را موظّف به تعلیم و ابلاغِ فرمانِ حجاب برای زنانِ مؤمن فرموده و فلسفۀ این حکم الهی را مصونیّتِ زنان و دخترانِ اهلِ ایمان برشمرده است:

«يا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ‏ لِأَزْواجِكَ‏ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنينَ يُدْنينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلا يُؤْذَيْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحيماً».

بنابراین حجاب، دستور خداوند و حکمِ مسلّمِ شرعِ مقدّس است و شرط عبودیّت و بندگی، پذیرش و التزام به فرامین خداوند و قرآن کریم و رسول خداست.

نکتۀ دوم: قرآن کریم آثار و برکات متعدّد و بی‌مانندی را برای حجاب و عفاف از حیث فردی و اجتماعی برشمرده است که مهم‌ترین آن اثرات، «طهارت قلب» برای زنان و مردان است: «ذلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ‏ وَ قُلُوبِهِنَّ» پاکیزگی نفسانی و طهارت قلبی انسان‌ها نشانۀ یک جامعۀ ممتاز دینی است و از این‌رو سایر آثار و برکات حجاب همانند جلب مغفرت و رحمت الهی، تأمین خیر و صلاح و سداد زنان و مصونیّت آنان از مفاسد را، علیٰ رغم همۀ اهمیّت و برجستگی فراونی که دارند، باید در مقابل این اثر بزرگ، کوچک به شمار آورد.

نکتۀ سوم: تحکیم و نهادینه شدن حجاب در جامعۀ اسلامی، بیش از هرچیز نیازمند به فرهنگ‌سازی و تعلیم و تربیت فرهنگی است و در این راستا مسئولیّت دستگاه عظیم آموزش و پروش و نیز آموزش عالی، خطیر و با اهمیّت است.

تولید کتاب‌های مفید و متون جذّاب و نیز به کار گرفتن ابزارهای هنری برای تبیین عقلانی و عاطفی موضوع حجاب و ترسیم چهرۀ شخصیّتِ زن مسلمان نیز از دیگر مسئولیّت‌هایی است که متوجّه دستگاه‌های فرهنگی کشور خصوصاً رسانۀ ملّی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

به امید آنکه همۀ ما در آموزش و تبیین احکام حیات بخش اسلام خصوصاً برای نسل تکامل‌خواه جوان، از توفیق الهی برخوردار باشیم.

 

والسّلام عليکم و رحمةالله و برکاته

حسين المظاهري

19 / جمادي‌الثانی / 1435

30 / فرودین /1393