عنوان: پیام به به هفتمین اجلاسیۀ 590 شهید و ایثارگران روحانی استان اصفهان
شرح:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ

شهادت، عطیّۀ بی‌بدیل خداوند سبحان برای حفظ و تحکیم دین و دیانت و معنویّت و اخلاق است و شهدای والامقام روحانیّت و حوزه‌های علمیّه، در همیشۀ تاریخ، از پیشتازان و سابقون این میدان پر افتخار بوده‌اند. مدادِ عالمان که در فرهنگ اسلامی با فضیلت‌تر از دماءِ شهیدان شمرده شده است، از دوره‌های آغازین پس از امامت تا به امروز، به خون مطهّر صاحبان آن آغشته و مزیّن است و علماءِ دین، خود در مقام عمل، صحنه‌گردان بسیاری از تلاش‌های جهادی و مبارزۀ با باطل و ستم و جهالت و احیاگران حقیقی حقّ و عدل و آگاهی به شمار آمده‌اند. اگر نبود، مجاهدت‌های علمی و عملی علمای دین و فداکاری‌های بزرگی که آنان برای حراست و پاسداری از مکتب گران‌سنگ تشیّع و میراث عترت‌طاهره«علیهم‌السّلام» انجام ‌داده‌اند، معلوم نبود که امروز از دیانت و معنویّت در جامعۀ ما، اثری و خبری باقی مانده باشد و از این جهت باید همواره قدردان مقام شامخ آن مجاهدان راه خدا و رسول باشیم.

امّا هدف اصلی از برپایی نشست‌ها و یادواره‌های شهداء، چه شهیدان روحانی و چه سایر اقشار از شهیدان، هم زنده نگاه داشتن یاد مبارک آنان و هم تبیین پیام‌های سازندۀ آنان است. محورهای اصلی این پیام‌های حیات‌بخش در مرتبۀ نخست، حفظ و صیانت و تعمیق دین و دینداری و اعتلاء و پاسداری از ارزش‌های دینی و پس از آن، تحکیم اتّحاد کلمه و وحدت ملّت و آنگاه سربلندی، عزّت و حیات طیّبۀ مردم است. بر پایۀ این پیام‌های بلند، بی‌تردید انقلاب شکوهمند اسلامی، حفظ و استمرار خواهد یافت و از گزند خطرات و تهدید بیگانگان و مخالفان، مصون خواهد شد. اگر یادواره‌ها و همایش‌های شهیدان بتواند این پیام‌های بلند معنوی را در ذهن و دل اجتماع به ویژه نسل جوان زنده و بالنده نگاه دارد و آنان را برای التزام و تلاش در راه پاسداری عملی از این پیام‌ها، پر شور و با انگیزه‌تر نماید، مطمئنّاً به هدف روشن خود رسیده است. امید آنکه با لطف خداوند و توجّهات حضرت ولی‌الله‌الأعظم «ارواحنافداه» چنین باشد.

سلام و درود خداوند متعال و همۀ انبیاء و اولیاء طاهرینش بر ارواح مطهّر شهیدان از شهدای صدر اسلام تا به امروز. والسّلام‌علیکم و رحمة‌الله و برکاته.

حسین المظاهری

17 / ربیع‌الثّانی / 1437

 8 / بهمن‌ماه/ 1394