عنوان: پيام معظم له ‌به همايش ملي سيره سياسي و اجتماعي پيامبر اعظم صلي الله عليه و آله و سلم
شرح:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد الله رب العالمین و الصلوة علی رسول الله محمد خاتم النبیین و علی عترته الطیبین الطاهرین.

نامگذاری سال جاری به نام مبارک پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم ، برکات فراوانی را به همراه داشت که از جمله آن ، بر پایی همایش های علمی در تبیین شخصیت و سیره رسول مکرم و نبی خاتم و پیامبر اعظم بود . برگزاری این همایش نیز که با عنوان همایش ملّی سیره سیاسی و اجتماعی پیامبر اعظم بر پا گردیده ، فرصت دیگری است تا به مشی الهی آن بزرگوار در عرصه سیاست و اجتماع پرداخته شود . به طور خلاصه می توان گفت که سیره جامع نبی اکرم ، سیره تربیت عملی پیروان آن پیامبر عظیم الشأن است . در صحنه اجتماع و عمل اجتماعی ، آنچه در سیره پیامبر اعظم ، از جلوه ای خاص و بی بدیل بر خوردار است ، «اصلِ اساسیِ مهربانی و مداراست» که از رحمت خاص حق تعالی بر آن وجود مبارک است : « فَبِما رَحمةً مِن اللهِ لِنتَ لَهم وَ لو کُنتَ فظّاً غلیظَ القَلبِ لانفَظّوا مِن حولک». این سیره بلند مرتبه رسول خدا که ریشه در خلق عظیم آن حضرت دارد، مایه قوام و دوام مناسبات اجتماعی آن بزرگوار بود و در حقیقت ، آن بزرگوار را به کانون رحمت و محبت به خلق خدا تبدیل کرده بود. در عین حال، «اصل عدم سازش و مُداهنه» نیز از اصول تغییر ناپذیر شیوه آن حضرت بود و در عرصه حدود و فرائض الهی و برخورد با ستمگران و ظلم پیشه گان ، با کمال قاطعیت عمل می فرمود، چنانه دستور خداوند تعالی به آن پیامبر عظیم الشأن نیز همین بود :«فَلا تُطع المکذّبین وَ دُّوا لَو تُدهِنُ فَیُدهِنُون».

در صحنه سیاست و مدیریت سیاسی جامعه نیز ، سیره نبوی ، سرشار از اصول عمیقی است که باید سرمشق همه اهل سیاست و مدیریت باشد .«اصلِ شرح صدر» که ریشه در آیه مبارکه «أفَمَن شَرَح اللهُ صَدرَه للإسلامِ فهُوَ عَلی نورٍ من رَبّه» دارد، یکی از بنیاهای محکم عمل سیاسی و راهبری آن بزرگوار است . «اصلِ شورا و احترام به رأی دیگران»که پشتوانه عظیم قرآنی «و امرهم شوری بینهم» و نیز «و شاورهم فی الأمر» را به همراه دارد، از دیگر بنیانهای سیره سیاسی پیامبر اکرم است .

همه این اصول که منطق عملی و سیره حسنه رسول خدا را شکل می دهد ، برای آن بوده است که استعدادهای بشری شکوفا شود و انسان در جهتِ کمالِ مطلق ، هدایت شود . «کتابٌ أنزلناهُ إلیکَ لِتُخرِجَ النّاسَ مِنَ الظُلماتِ إلی النّور بإذنِ ربّهم إلی صراط العزیز الحمید». از این رو تربیت یافتگان سیره نبوی ، بر راه روشن حق و صراط مستقیم الهی قرار داند چنانچه خود آن بزرگوار نیز بر صراط مستقیم بود : «انکّ لَمِنَ المرسلین علی صِراطٍ مُستقیم». امید است با تمسّک به سیره آن بزرگوار چه در عرصه فردی ، چه در جنبه اجتماعی و چه در بُعد سیاسی و مدیریتی بتوانیم پیروان صادق و درست کرداری برای آن حضرت باشیم و در شکل دادن جامعه نبوی در این دوره از تاریخ ، نقش و سهم موثری ایفاء کنیم و فقط در این صورت است که در مقابل آن بزرگوار ، شرمنده نخواهیم بود ، گرچه هیچگاه حق عظیم آن پیامبر والامقام را به هیچ روی ادا نخواهیم کرد و از عهده شکرش بر نخواهیم آمد . اللّهم صل علی محمد و آل محمد و احشرنا معهم و أحینا حیاتهم و أمتنا مماتهم . والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته و تحیاته.

از همه مسئولان و متصدیان برگزاری این نشست ملی به ویژه اولیاء محترم دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا و نیز از کلیه شما شرکت کنندگان و ارادتمندان پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم ، صمیمانه تشکر و تقدیر می نمایم و توفیقات روز افزون همگان را همراه با دعای مستجاب حضرت بقیة الله الاعظم ارواحنا له الفدا مسآلت می کنم .  

 

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته - حسین المظاهری
16 اسفند 1385

17صفرالخیر 1428