عنوان: پيام‌ به‌ اردوي‌ فرهنگي‌ معرفت‌
شرح:

  پيام‌ معظم له به‌ اردوي‌ فرهنگي‌ معرفت‌

دانش‌آموزان‌ دبيرستانهاي‌ علوم‌ و معارف‌ اسلامي‌ سازمان‌ تبليغات‌ اسلامي‌ سراسر كشور

 

جوانان‌ عزيز و آينده‌ سازان‌ ارجمند؛

رحمت‌ و توفيق‌ خداوند تعالي‌ بر شما باد كه‌ سرنوشت‌ مُلك‌ و ملّت‌ در آينده‌اي‌ نه‌ چندان‌ دور در دست‌ انديشه‌ و اقتدار شماست‌ و اين‌، وظيفه‌اي‌ سنگين‌ و مسئوليّتي‌ خطير را براي‌ شما فرزندان‌ گرامي‌ اين‌ كشور، رقم‌ مي‌زند. دستيابي‌ ايران‌ اسلامي‌ به‌ قلّه‌هاي‌ با عظمت‌ علمي‌ و توفيقات‌ بزرگ‌ اجتماعي‌ و فرهنگي‌ و اقتصادي‌، بي‌ شك‌ّ مرهون‌ تلاش‌ بي‌ وقفه شما و در گرو عزم‌ راسخ‌ و اراده پولادين‌ شماست‌. امّا تلاشهاي‌ شما، وقتي‌ به‌ حدّ كافي‌ و لازم‌ ، ثمر بخش‌ خواهد بود كه‌ در تمام‌ جوانب‌ و زوايا آميخته‌ به‌ اخلاص‌ و ايمان‌ حقيقي‌ باشد و عزم‌ و اراده شما، در صورتي‌ خلل‌ناپذير خواهد گشت‌ كه‌ استعانت‌ از بردباري‌ و صبر و نماز و معنويت‌، جزء جدايي‌ناپذير زندگي‌ شما باشد: «يا ايّها الّذين‌ امنوا استعينوا بالصبر و الصلوة».

فرزندان‌ عزيز و اي‌ جوانان‌ تكامل‌پذير و در جستجوي‌ حق‌ّ، نماز را، نماز را، نماز را به‌ معناي‌ حقيقي‌ كلمه‌ اقامه‌ كنيد و روح‌ و مغز نماز را كه‌ «ذكر و ياد خداوند بخشاينده‌ مهربان‌» است‌، با تمام‌ جان‌ و دل‌ پاس‌ داريد كه‌ هيچ‌ پيشتيبان‌ و غمخواري‌ براي‌ انسان‌ بهتر از ياد دائمي‌ خداوند نيست‌: «الله، الله في‌ الصلوة فانّها عمودُ دينكم‌»

در خودسازي‌ و تهذيب‌ نفس‌ بويژه‌ در پرهيز جدّي‌ از خودپسندي‌، شتابزدگي‌، لجاجت‌ و تنبلي‌ بكوشيد كه‌ اين‌ چهار صفت‌ رذيله‌، همان‌ چهار چيزي‌ است‌ كه‌ حضرات‌ ائمه‌ اطهار : دستور فرموده‌اند كه‌ جوانان‌ را از آن‌ بر حذر داريد.

در همه كارهايتان‌ بالاخص‌ در برنامه‌هاي‌ درسي‌ خود نظم‌ و برنامه‌ ريزي‌ را سرلوحه عمل‌ قرار دهيد و ذرّه‌اي‌ از آن‌ تخلّف‌ نورزيد: «الله الله في‌ نظم‌ امركم‌».

از شكست‌ها نهراسيد، با تجربه‌ پذيري‌ و درس‌ گرفتن‌ از تجارب‌ ديگران‌، مشكلات‌ راه‌ بلند و دشوار موفقيت‌ را به‌ اميد خداوند كارساز بنده‌ نواز پشت‌ سر گذاريد و اگر مي‌خواهيد در مسير زندگي‌، به‌ خستگي‌ و افسردگي‌ و انحراف‌ و ضلالت‌ و توقف‌ و شكست‌ دچار نگرديد، از قرآن‌ و عترت‌ جدا نشويد و اين‌ وصيّت‌ پاياني‌ رسول‌ مكرّم‌ و نبي‌ خاتم‌ و پيامبر اعظم‌ (صلی الله علیه و آله) را از ياد نبريد: «اني‌ تارك‌ٌ فيكم‌ الثقلين‌ كتاب‌ الله و عترتي‌ ما ان‌ تَمسكتُم‌ بهما لَن‌ تَضلّوا ابداً».

با قرآن‌ در همه ابعاد آن‌ از قرائت‌ روزانه‌ تا فهم‌ معاني‌ آن‌ و از تدبّر و تفكّر در آن‌ تا عمل‌ و التزام‌ واقعي‌ به‌ دستورات‌ حيات‌ بخش‌ آن‌، مأنوس‌ باشيد: «الله، الله في‌ القرآن‌ لا يسبقكم‌ بالعمل‌ به‌ غيرُكم‌».

اهل‌ بيت‌ وحي‌ را كه‌ بهترين‌ راهنمايان‌ و دستگيري‌ كنندگان‌ شمايند، به‌ خوبي‌ بشناسيد و از توسّل‌ واقعي‌ و دائمي‌ به‌ آنان‌ غافل‌ نباشيد و بدانيد كه‌ توسّل‌ واقعي‌ به‌ آن‌ بزرگواران‌، وقتي‌ ممكن‌ خواهد بود كه‌ سه‌ ركن‌ اساسي‌ «معرفت‌، محبّت‌ و اطاعت‌» به‌ ترتيب‌ و به‌ صورت‌ پي‌ در پي‌ از ناحيه شما نسبت‌ به‌ آن‌ ذوات‌ مطهّر حاصل‌ گردد.

مطئمن‌ باشيد كه‌ در صورت‌ عمل‌ به‌ آنچه‌ گفته‌ شد، بي‌ شك‌ّ هميشه‌ روحي‌ آرام‌، شاد و اميدوار خواهيد داشت‌ و اين‌، وعده تخلّف‌ناپذير الهي‌ است‌: «أَلا ان‌ّ اولياء الله لا خوف‌ عليهم‌ و لا هم‌ يحزنون‌» ، «أَلا بذكر الله تطمئن‌ القلوب‌».

و همچنين‌ دائماً موفقيت‌ و پيروزي‌ و نجات‌ و رستگاري‌ قرين‌ شما خواهد بود كه‌ اين‌ نيز وعده تخلّف‌ناپذير الهي‌ است‌: «أَلا ان‌ّ حزب‌َ الله هم‌ المفلحون‌» ، «فان‌ّ حزب‌َ الله هم‌ الغالبون‌».

براي‌ توفيق‌ و رستگاري‌ شما فرزندان‌ و جوانان‌ گرامي‌، صميمانه‌ دعا مي‌كنم‌ و از اينكه‌ نتوانستم‌ در جمع‌ روح‌ بخش‌ شما عزيزان‌ حاضر باشم‌، عذر مي‌خواهم‌. خداوند يار و نگهدارتان‌ باد.                            

                                                                                حسين‌ مظاهري

                                                                        ‌    18 جمادي‌ الثّاني‌ 1428

                                                                                   12/4/1386