عنوان: پيام معظم له به نشست بزرگداشت مرحوم آيت‌الله زند کرماني
شرح:

بسم‌الله الرّحمن الرّحيم

«يَرْفَعِ اللَّهُ الَّذينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ الَّذينَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجاتٍ»

حوزۀ علميۀ اصفهان که حوزه‌اي کهن و ريشه‌دار در تاريخ تابناک تشيّع و حوزه‌هاي علميّه است، همواره مهد پرورش عالمان  بزرگي بوده است که هر يک در عرصه‌هاي مختلف علمي و عملي، منشأ اثرات فراواني در دورۀ خود و پس از خود بوده‌اند و نقش برجستۀ تلاش‌ها و خدمات آنان در ساحت‌هاي گوناگون، صفحات تاريخ حوزۀ علميۀ اصفهان را روشن و منوّر ساخته است.

نکتۀ مهم آن است که اين نقش روشن‌گرانه، تنها به يک سهم فکري و علمي و آموزشي منحصر نيست و نقش اجتماعي و تربيتي عالمان ديني در صحنه‌هاي مختلف جامعه نيز قابل توجّه و بررسي جدي است. بي شک خدمات گسترده‌‌اي که حوزه‌هاي علميه و علماي اعلام در ارشاد و هدايت اجتماعي مؤمنان و ارتقاء بصيرت جامعۀ اسلامي در برهه‌هاي حسّاس تاريخي داشته‌اند، ‌بسي گسترده و با اهميّت است و تحليل درست و واقع بينانۀ آن که همراه با انصاف و حق‌طلبي باشد، مي‌تواند نکات و دستاوردهاي تاريخي فراواني را ارائه نمايد که همانند چراغي روشن، فراراه آينده بوده و تجربه‌اي پرفايده براي نسل کنوني حوزه‌هاي علميه باشد.

از جمله عالماني که باروشن‌بيني و اهتمام به مسائل اجتماع و توجّه جدي به مسائل روزمرّۀ مردم و مؤمنان، خدمات فراواني در راه روشن‌گري و هدايت اجتماعي و سياسي و مبارزه با ظلم و استبداد و انحرافات داشته است، مرحوم آيت‌الله آقاي حاج شيخ محمّدباقر زند کرماني«رحمةالله عليه» است. ايشان حقّاً عالمي اجتماعي و روشن‌بين و مبارز و تلاش‌گر بودند و در دورۀ حيات خود در عرصه‌هاي اجتماعي و سياسي نقشي پر رنگ و سازنده از خود بر جاي گذاردند.

از خداوند تعالي علوّ درجات ايشان را مسئلت مي‌کنيم و اميدواريم که اين نشست روحاني که به منظور بزرگداشت  و تجليل از مقام و خدمات ايشان  برگزار گرديده، در تبيين زواياي تلاش‌هاي عالمانۀ آن مرحوم و تحليل صحيح خدمات ايشان توفيق مناسبي داشته باشد. از مسئولان محترم برگزاري اين برنامه و شما شرکت‌کنندگان و ميهمانان گرامي که با حضور خود عملاً از مقام علم و عالم تکريم گرده‌ايد، صميمانه تشکّر مي‌کنم و سعادت و توفيقات همگان را در شناخت وظائف ديني، اجتماعي و سياسي و نيز عمل به آن وظائف، خواستارم.

 

                                                         والسّلام‌عليکم و رحمة‌الله و برکاته

                                                                                    حسين المظاهري

16 / شوال / 1432

24/6/1390