جستجو :
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَن صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
امروز: ۱۴۰۱ جمعه ۱۸ آذر


 
 • پيام تسليت در پى حادثه تروريستى در حرم حضرت احمد بن موسى«عليهماالسلام»
 • پيام به نشست قرآنی اساتید و روحانیّون حوزۀ علمیّۀ اصفهان
 • دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی
 • دیدار آیت‌الله طباطبایی نمایندۀ محترم ولی‌فقیه و امام جمعۀ اصفهان
 • دیدار جمعی از فرزندان و اعضای محترم بیت شریفِ عالم جلیل‌القدر مرحوم حضرت آیت‌الله ناصری«قدّس‌سرّه»
 • پيام به همایش ملّی «شیوه‌ها و راهکارهای ترویج قرآن کریم در فرهنگ عمومی»
 • پيام به همایش بزرگداشت عالم فرزانه مرحوم حضرت آیت‌الله حاج سید ناصرالدّین حجّت نجف‌آبادی«رضوان‌الله‌تعالی‌علیه»
 • درس اخلاق؛ فضیلت‌های فراموش شده، فضیلت دوازدهم: «خلوص»؛ جلسۀ پنجم
 • درس اخلاق؛ فضیلت‌های فراموش شده، فضیلت دوازدهم: «خلوص»؛ جلسۀ چهارم

 • -->

  پيام‌ به‌ سوّمين‌ جشنواره سراسري‌ هنرهاي‌ نمايشي‌ ايثار و شهادت‌


  پيام‌ مرجع‌ عاليقدر حضرت‌ آية الله العظمي‌ مظاهري‌ «مدّظلّه‌ العالي»

  به‌ سوّمين‌ جشنواره سراسري‌ هنرهاي‌ نمايشي‌ ايثار و شهادت‌

  بنياد شهيد و امور ايثارگران‌

    

  شهادت‌، بابي‌ است‌ كه‌ براي‌ بار يافتن‌ بندگان‌ مجاهد و جانباخته‌ در راه‌ خدا و رسول‌ به‌ آستان‌ قرب‌ الهي‌، گشوده‌ شده‌ است. شهادت‌، حيات‌ جاودانه‌اي‌ است‌ كه‌ جُز رها شدگان‌ از تعلّقات‌ پَست‌ دنيوي‌ و مادّي‌ را به‌ آن‌ دسترسي‌ نيست‌. شهادت‌، منزلگاه‌ خاصّان‌ مقرّب‌ خداوند تعالي‌ است‌ و از اينرو شهادت‌، مفهوم‌ عميقي‌ است‌ كه‌ بيان‌ و بنان‌ ما عاجز و قاصر از تبيين‌ و تشريح‌ آن‌ است‌. شهادت‌، جايگاه‌ رفيعي‌ است‌ كه‌ استمرار و رشد حيات‌ معنوي‌ جامعه انساني‌ و اسلامي‌ را تأمين‌ و تضمين‌ مي‌نمايد و بدين‌ سبب‌ شهادت‌ و ايثار، نه‌ يك‌ مفهوم‌ انتزاعي‌ و صرف‌، بلكه‌ يك‌ فرهنگ‌ متعالي‌ و تعالي‌ بخش‌ است‌. ترويج‌ و نهادينه‌ ساختن‌ اين‌ فرهنگ‌ والا در جامعه انساني‌، مسئوليّت‌ خطيري‌ است‌ كه‌ بر عهده همه اصحاب‌ فرهنگ‌ قرار دارد و در اين‌ ميان‌ نقش‌ هنرمندان‌ براي‌ نشان‌ دادن‌ زواياي‌ پنهان‌ اين‌ فرهنگ‌ انسان‌ ساز و شور آفرين‌، نقشي‌ برجسته‌ و بسيار با اهميّت‌ است.

  هنرمندان‌، بايد به‌ وسيله ابزارهاي‌ هنري‌ و نمايشي‌ به‌ نسل‌ حقيقت‌ خواه‌ و تكامل‌ طلب‌ جوان‌ نشان‌ دهند كه‌ چگونه‌ در هشت‌ سال‌ دفاع‌ مقدّس‌ اين‌ كشور، جواناني‌ رشيد و غيرتمند با دستهايي‌ خالي‌ از سلاح‌ و ابزار جنگي‌، ولي‌ با قلبهايي‌ مملوّ از عشق‌ به‌ خدا و رسول‌ و ارزشهاي‌ الهي‌ و ديني‌ و انديشه‌ هايي‌ تابناك‌ به‌ نور ايمان‌ و اعتقاد و انگيزه‌هايي‌ سرشار از خلوص‌ و اخلاص‌ در برابر دشمني‌ تا به‌ دندان‌ مسلّح‌ و پشتيباني‌ شده‌ از سوي‌ همه دنياي‌ استكبار، ايستادند و منشور آزادي‌ و استقلال‌ و شرف‌ و عزّت‌ اين‌ ملّت‌ را با خونهاي‌ رنگين‌ خود در صحيفه تاريخ‌ مرقوم‌ كردند و امروز، حيات‌ معنوي‌ اين‌ ملّت‌، هرچه‌ كه‌ هست‌، يكسره‌ مرهون‌ مجاهدت‌ آن‌ شهيدان‌ والا مقام‌ و امام‌ عزيز آن‌ شهيدان‌ است‌.

  هنرمندان‌ آگاه‌ ما بايد هنر حقيقي‌ ايثارگران‌ و شهيدان‌ شاهد اين‌ سرزمين‌ ـ كه‌ دين‌ باوري‌ و جانبازي‌ در راه‌ عقيده‌ بود ـ را به‌ تصوير كشند و با دقّت‌ و ظرافت‌ نشان‌ دهند كه‌ خون‌ پاك‌ اين‌ هنرمندان‌ فرزانه‌ و مجاهد در ميدانهاي‌ عشق‌ و شهادت‌ و شرف‌، سرمايه سنگين‌ و امانت‌ خطيري‌ است‌ كه‌ صيانت‌ و حراست‌ از آن‌ بر عهده يكايك‌ ماست‌.

  و خلاصه‌ به‌ تعبير بلند امام‌ راحل‌ عظيم‌ الشأن‌ «قدّس‌ سرّه‌ الشريف»: «هنرمندان‌ ما تنها زماني‌ مي‌توانند بي‌ دغدغه‌، كوله‌ بار مسئوليّت‌ و امانتشان‌ را زمين‌ بگذارند كه‌ مطمئن‌ باشند مردمشان‌ بدون‌ اتّكاء به‌ غير، تنها و تنها در چارچوب‌ مكتبشان‌، به‌ حيات‌ جاويدان‌ رسيده‌اند». بي‌ شك‌ّ ايفاء اين‌مسئوليّت‌ بزرگ‌ كه‌ در كلام‌ ارجمند امام‌ شهيدان‌ اين‌ملّت‌ آمده‌ است‌، نيازمندآگاهي‌ و خردورزي‌ و تقوي‌ و معنويّت‌ است‌.

  اميد است‌ برگزاري‌ اين‌ جشنواره‌، به‌ شناخت‌ هرچه‌ بيشتر اصحاب‌ هنر و خادمان‌ فرهنگ‌ ايثار و شهادت‌ با وظايف‌ خطير خود در عرصه هنر، بيانجامد و همچنين‌ فرهنگ‌ والاي‌ ايثار و شهادت‌ را هرچه‌ بيشتر در جامعه ما نهادينه‌ سازد و مشام‌ جان‌ طالبان‌ عدالت‌ و حقيقت‌ را معطّر نمايد. ان‌‌شاء‌الله.

  از همه كساني‌ كه‌ در اين‌ راه‌ مقدّس‌، تلاش‌ مي‌كنند، قدرداني‌ كرده‌ و توفيقات‌ آنان‌ را مسألت‌ مي‌كنم‌.

   

  والسلام‌ عليكم‌ و رحمة الله و بركاته‌

  حسين‌ المظاهري‌

  4 / صفر المظفّر / 1432

  19/10/1389

  آرشيوچاپ
  احکام
  اخلاق
  اعتقادات
  اسرار حج
  مناسک حج
  صوت
  فيلم
  عکس

  هر گونه استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.
  دفتر مرجع عاليقدر حضرت آية الله العظمى مظاهری «مدّظلّه‌العالی»
  آدرس دفتر اصفهان: خيابان عبد الرزاق – کوی شهيد بنی لوحی - کد پستی : 99581 - 81486
  تلفن : 34494691 -031          نمابر: 34494695 -031
  آدرس دفتر قم :خیابان شهدا(صفائیه)- کوی ممتاز- کوچۀ شماره 1(لسانی)- انتهای بن‌بست- پلاک 41
  تلفن 37743595-025 کدپستی 3715617365