جستجو :
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَن صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
امروز: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۰ آبان

 
 • درس اخلاق؛ عوامل سقوط انسان، عامل سوم: غفلت - جلسۀ دوم
 • پيام به مناسبت ارتحال عالم محقق علّامه سید جعفر مرتضی عاملی«قدّس‌سرّه» - 5/8/1398
 • درس اخلاق؛ عوامل سقوط انسان، عامل سوم: غفلت - جلسۀ اول
 • درس اخلاق؛ عوامل سقوط انسان، عامل دوم: گناه - جلسۀ دوم
 • درس اخلاق؛ عوامل سقوط انسان، عامل دوم: گناه - جلسۀ اول
 • درس اخلاق؛ عوامل سقوط انسان، عامل اوّل: نفس امّاره
 • پیام به مناسبت آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیّۀ خواهران - 24/6/1398
 • اطلاعیه شروع درس خارج‌فقه - 23/6/1398
 • دیدار آقای دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - 4/6/1398

 • -->

  تازه هاي پايگاه
  درس اخلاق؛ عوامل سقوط انسان، عامل چهارم: «تخیّل، توهّم، وسوسه» - جلسۀ دوم
  خلاصه

  درس اخلاق؛ عوامل سقوط انسان، عامل چهارم: «تخیّل، توهّم، وسوسه» - جلسۀ دومباید دانست که توهّم و تخیّل، دنیای انسان را از بین می­برد و در آخرت نیز او را جهنّمی می­کند. وقتی بیدار می­شود که دیگر فایده­ای ندارد؛ هرکسی باید قبل از آنکه بمیرد و قبل از آنکه مرگ به سراغش بیاید، فکری بکند و برای از بین بردن این تخیّل‌ها و توهّم‌ها که ابزار کارآمدی برای شیطان انسی و شیطان جنی است، تلاش کند. البته باید بدانیم که مشکل است، اما باید بدانیم که امکان پذیر است. معنا ندارد کسی بگوید نمی­دانم، نمی­توانم و نمی‌­شود، اینها در قاموس انسان راه ندارد، اگر راجع به هرچیری جداً بخواهد، هم می­تواند، هم می­شود و هم می­داند؛ اما مشکل است و ما به این دنیا آمده­ ایم که به این مشکلات پشت پا بزنیم. بزرگان چه خوش می­گویند که در وقت مشکلات انسان باید با صبر و حوصله، گره‌های کور را باز کند. لذا برگشت بحث به این است که گره‌های کور را که همۀ انسان‌ها دارند، چگونه باز کنیم؟ علمای علم اخلاق می­گویند که اول با صبر و با حوصله گره‌های کور را باز کنید و اگر نشد، توقف ممنوع است. باید انسان از کنار مشکل رد شود و به سمت جلو برود.

  ادامه...

  درس اخلاق؛ عوامل سقوط انسان، عامل چهارم: «تخیّل، توهّم، وسوسه» - جلسۀ اوّل
  خلاصه

  درس اخلاق؛ عوامل سقوط انسان، عامل چهارم: «تخیّل، توهّم، وسوسه» - جلسۀ اوّل چهارمین عاملی که انسان را به سقوط می­کشاند، تخیّل‌ها، توهمّ‌ها و وسوسه ­هاست. اگر تخیّل و توهّم بر انسان مسلط شد، دیگر نمی­تواند رستگار شود، لذا علمای علم اخلاق، بر ضرورت رفع این رذیلۀ اخلاقی خیلی پافشاری دارند. اما این را هم باید بدانید که علمای علم اخلاق می­دانند که دوری از این عامل سقوط، کاری بسیار مشکل است. انسان باید به جایی برسد که افکارش در اختیار و تحت کنترل خودش باشد. علاوه بر انبیاء الهی و اوصیای ایشان«سلام‌الله‌علیهم»، بعضی از اهل دل در خواب هم فکرشان دست خودشان است. یعنی حتی در خواب هم تخیّل و توهّم و فکر بی‌جا ندارند. علمای علم اخلاق به این رذیلۀ اخلاقی «هفوات» می‌گویند. هفوات جمع «هفوه» و به این معناست که فکر انسان دست خودش نباشد. در این صورت، تخیّل‌ها، توهمّ‌ها و وسوسه­ ها روی او کار می‌کنند و به طور ناخودآگاه افکار بی پایه و بدون نتیجه بر او مسلط می‌شود.

  ادامه...

  درس اخلاق؛ عوامل سقوط انسان، عامل سوم: غفلت - جلسۀ دوم
  خلاصه

  درس اخلاق؛ عوامل سقوط انسان، عامل سوم: غفلت - جلسۀ دومخروج از غفلت، راهکارهایی دارد. یکی از آن راهکارها، مداومت بر عبادت خداوند تعالی است. اساساً عبادات برای رسیدن انسان به دوام توجه است. چنانکه خداوند سبحان در قرآن کریم می‌فرماید:  «إِنَّني‏ أَنَا اللَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ أَنَا فَاعْبُدْني‏ وَ أَقِمِ الصَّلاةَ لِذِكْري‏».

  نماز، عبادت خوبی است، از همین جهت هم افضل همۀ اعمال است. اگر انسان بتواند دو رکعت نماز با حضور قلب بخواند یک دعای مستجاب دارد. رسول خدا«صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» فرموده‌اند: «مَنْ أَدَّى فَرِيضَةً فَلَهُ عِنْدَ اللَّهِ دَعْوَةٌ مُسْتَجَابَة». اما معمولاً در نمازهای مردم آن توجه و آن حضور قلب نیست. نماز‌ها خوب است، اما کاربرد ندارد، بهشت را واجب نمی­کند، یعنی یک حاجت مستجاب بعد از نماز نیست. اینکه بسیار سفارش شده که نماز را با حضور قلب بخوانید، آهسته آهسته بخوانید و تعقیبات بعد از نماز را انجام دهید، همه و همه برای دوام توجه است. ما باید در نماز متوجه باشیم که در محضر خداوند تعالی هستیم، خدا با ما حرف می­زند و ما با خدا حرف می‌زنیم و این مکالمه کم کم به یک معاشقه و یک ارتباط عاطفی تبدیل می­شود.

  ادامه...

  درس اخلاق؛ عوامل سقوط انسان، عامل سوم: غفلت - جلسۀ اول
  خلاصه

  درس اخلاق؛ عوامل سقوط انسان، عامل سوم: غفلت - جلسۀ اولبحث این جلسه راجع به سومین عامل سقوط، یعنی «غفلت» است. غفلت امر خطرناکی است. علمای علم اخلاق سابقاً مثال می­زدند به اینکه انسان باید توجهی مثل توجه فیلبان داشته باشد، آنکه سوار فیل است باید با توجه کامل فیلش، مرتب مراقب او باشد، وگرنه آن فیل هم خودش و هم صاحبش را نابود می­کند. این یک مثال است. سابقاً چون اتومبیل نبود، به فیل مثال می‌زدند و مثال خوبی هم هست. اما مثال بهتر، مثال اتومبیل شما و رانندگی شماست، شما باید در حین رانندگی صددرصد توجه داشته باشید و یک لحظه غفلت، اتومبیل و شما را به سقوط می­‌کشاند. گاهی تصادف می­کند، گاهی به ته دره می‌رود و گاهی هم خودش و هم سرنشینان را نابود می­‌کند. لذا رانندۀ اتومبیل باید یک توجه خاصی داشته باشد. یک لحظه غفلت، یک عمر پشیمانی می‌آورد.

  ادامه...

  درس اخلاق؛ عوامل سقوط انسان، عامل دوم: گناه - جلسۀ دوم
  خلاصه

  درس اخلاق؛ عوامل سقوط انسان، عامل دوم: گناه - جلسۀ دوماگر اسلام را پیاده کنیم، اقتصاد صددرصد اصلاح می­‌شود. اقتصاد منهای فقر، اقتصاد منهای بیکاری، اقتصاد منهای عزوبت و تجرّد، امّا این وابسته به اینست که جامعۀ ما سالم باشد، اقتصاد منهای جامعۀ سالم، محقّق نمی­‌­شود. جامعه ما باید متّقی باشد و به‌خصوص جوان‌ها باید رعایت تقوا را بکنند. وقتی خانه‌­ها عاری از گناه شود، هنگامی که گناه از جامعه زدوده شود و به‌طور کلی اجتماع سالم گردد، آنگاه تلاش و کوشش و علم افراد متخصّص، اقتصاد سالم به جامعه می‌دهد؛ امّا اگر بتوانیم از نظر علمی، اقتصاد را پیاده کنیم، در حالی که توأم با گناه باشد، آلوده به ربا باشد و حقّ مردم در آن مراعات نگردد، همین اقتصاد برای ما بدبختی می‌شود. باید گناه از زندگی زدوده شود، جلسات و رفت و آمدها، نشستن و گفتگو و صحبت کردن اقوام و آشنایان که مورد تایید تعالیم دینی است، باید بدون گناه برگزار گردد تا در آن نشاط دینی پیدا شود. غیبت، تهمت، شایعه‌پراکنی و توهین، گناهش خیلی بزرگ است. اهانت به دیگران، طبق حدیث قدسی، جنگ با خداست.

  ادامه...

  <قبلي                                                                                                           بعدي>
  احکام
  اخلاق
  اعتقادات
  اسرار حج
  مناسک حج
  صوت
  فيلم
  عکس

  هر گونه استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.
  دفتر مرجع عاليقدر حضرت آية الله العظمى مظاهری «مدّظلّه‌العالی»
  آدرس دفتر اصفهان: خيابان عبد الرزاق – کوی شهيد بنی لوحی - کد پستی : 99581 - 81486
  تلفن : 34494691 -031          نمابر: 34494695 -031
  آدرس دفتر قم :خیابان شهدا(صفائیه)- کوی ممتاز- کوچۀ شماره 1(لسانی)- انتهای بن‌بست- پلاک 41
  تلفن 37743595-025 کدپستی 3715617365
  Web:www.almazaheri.org     Email:info [at] almazaheri [dot] org